e-Fatura Avantajları kâğıt faturalarınızın elektronik ortamda oluşturulması ve gönderilmesini sağlar ve kağıt fatura ile birebir aynı hukuki niteliklere sahiptir.

e-Faturanın en büyük avantajı maliyeti düşürmesidir. İşlemler tamamen elektronik ortamda gerçekleştiği için kağıt, zarf, mürekkep gibi masrafları bulunmaz. e-Fatura için kağıt kullanılmadığından, çıktı alma, imzalama, kaşeleme, postalama ve fiziki arşivleme gibi masraflar da ortadan kalkar.

Yanlış bilgileri düzeltmenin maliyeti de oldukça düşer. Dijital ortamda yapılan işlemler işgücünü de düşüreceğinden çalışan maliyetleri de azalır. Böylece e-Fatura, küçük işletmelerin büyümesine yardımcı olur ve büyük işletmelerin tasarruf etmesini sağlar.

e-Fatura uygulaması faturalama süreçlerinde, kağıt kullanımını minimuma indirdiğinden çevre dostu bir uygulamadır. Sürdürebilirliğin bu kadar önemli olduğu bir çağda, kesilen ağaç sayısını azaltmak oldukça önemlidir. e-Fatura uygulaması doğanın korunmasına katkıda bulunur.

e-Fatura kullanımı faturalama ve ödeme süreçlerini hızlandırır. Çok kısa bir sürede e-Fatura oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, e-Faturanın hazırlanması, iletimi ve alımı çok hızlı gerçekleştiğinden zamandan tasarruf edilir. Bir kağıt faturayı hazırlama, kargolama ve karşı tarafın işleme süreçleri yaklaşık 5-7 gün sürerken, e-Faturada bu işlemler saniyeler ile ifade edilen sürelerde yapılır. Birçok fatura aynı anda gönderilebilir, bir sınırlama oluşmaz. Cep telefonu ve tablet gibi taşınabilir cihazlar ile her an fatura takibi yapılabilir.

e-Fatura uygulaması kullanıdığında, faturalar dijital ortamda arşivleneceğinden fatura kaybı yaşanmaz. Faturalara saniyeler mertebesinde hızlıca erişilir. e-Faturada kargolama süreçleri olmadığı için faturanın kargoda kaybolması veya müşteriye ulaşmaması gibi bir şey yaşanmaz. İşlemler Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemi aracılığıyla yapıldığından, gönderilen e-Faturanın sistemde kaydı bulunur.

e-Fatura uygulamasının muhasebe sistemleriyle (ERP vb. uygulamalar) entegre edilebilmesi mümkündür. Bu sayede muhasebe işlemleri de basitleşir.

e-Fatura uygulaması ayrıca kayıt dışı ekonominin azalmasına yardımcı olur.